Knygnešio diena Taujėnuose

2014 03 20

Gražina Žukauskienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Taujėnų kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Kiekvieną pavasarį, kovo 16 dieną, pagerbiami mūsų tautos didvyriai – knygnešiai. Šią dieną gimė tuomet nelegalių knygų platinimo tinklą sukūręs knygnešys ir publicistas Jurgis Bielinis. Jis žinomas kaip  prisidėjęs prie „Varpo“ ir „Aušros“ leidybos. Tai du didžiausią įtaką lietuvybės išsaugojimui turėję to meto lietuviški leidiniai.

Taujėnų bibliotekoje surengta literatūrinė kompozicija „Knygnešių takai ir likimai“, kurioje dalyvavo miestelio vidurinės mokyklos pirmos ir trečios klasių mokiniai (mokytojos R.  Pušinskienė ir L.  Krikštaponienė). Vaikai klausėsi Kultūros centro Taujėnų filialo vedėjos Laimos Jančiauskaitės ir bibliotekininkės paruoštos kompozicijos apie knygnešių gyvenimą, jų tragiškus likimus, žiūrėjo J. Trukano sukurto filmo „Knygnešys “ ištraukas. Mokiniai turėjo puikią galimybę susipažinti su senomis  knygomis, išleistomis dar 1888, 1900, 1927 metais, jas pavartyti, paskaityti. Šios knygos eksponuojamos bibliotekoje surengtoje parodoje „Knygos, menančios knygnešystės laikus“ (knygos iš asmeninės monsinjoro J. Voverio bibliotekos).

Ateidami į renginį, mokiniai atsinešė savo  piešinius. Pirmokai  piešė perskaitytų knygų herojus ir pavasarį, o trečiokai iliustravo P. Mašioto  pasakojimą „Kaziukas – knygnešio padėjėjas“. Kiekvienas mokinys  pristatė savo darbelį, po to surengė jų parodą, kuri bibliotekoje veiks iki balandžio 1d. Bibliotekininkė pasveikino geriausias skaitytojas – tai pirmokė Greta Šeibokaitė ir trečiokė Benita Šarmavičiūtė, kurios gavo prisiminimo dovanėles.

Popietė paskatino mokinius susimąstyti apie knygnešių  įdėtą triūsą, išsaugant lietuvių kalbą, lietuviškas knygas. Jų dėka galime kalbėti, skaityti, rašyti savo gimtąja kalba.

Autorės nuotraukos.