„Saugesnio interneto diena 2014“ Vaikų literatūros skyriuje

2014 02 19

Jau 11-ąjį kartą pasaulyje minima Saugesnio interneto diena. Ta proga vasario 10 – 15 d. Lietuvos bibliotekose vyko Saugesnio interneto savaitė. Šia iniciatyva bibliotekos kvietė atkreipti dėmesį į saugų elgesį internete, siekiant apsaugoti vaikus nuo neteisėto ir žalingo interneto turinio bei skatinti visuomenę saugiau ir atsakingiau naudotis interneto technologijomis ir mobiliaisiais įrenginiais. Šių metų šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu! Visą savaitę Vaikų literatūros skyriaus interneto centre vyko intensyvi veikla.

Pirmąją dieną jaunieji lankytojai galėjo dalyvauti komiksų ir piešinių konkurse „Būk saugus internete!“ ir pasitikrinti savo žinias, atsakant į testo „Ar esi saugus internete?“ klausimus. Šių priemonių tikslas – atkreipti vaikų dėmesį į žalingą informaciją ir saugų elgesį internete. Žinias pasitikrino net dvidešimt lankytojų. Geriausiai sekėsi ir daugiausia taškų surinko broliai Limantas ir Danielius Dalinkevičiai.

Vasario 12 d. vyresnieji paaugliai ir suaugę lankytojai turėjo galimybę atlikti asociacijos „Langas į ateitį“ parengtą žinių patikrinimo testą „Pasitikrinkite IT žinias“. Tokių „drąsuolių“ atsirado tik trys. Jauniesiems lankytojams tądien buvo parodytas NETradicinės pamokos vaizdo įrašas. NETradicinėje pamokoje savo patarimais bei patyrimais dalijosi gerai žinomi Lietuvos muzikos, sporto, pramogų pasaulio atstovai. Pamoką vedė charizmatiškiausia, populiariausia  ir mėgstamiausia Lietuvoje įžymybė – Marijonas Mikutavičius. Pamokoje apsilakė netikėti svečiai kinologijos specialistai ir belgų veislės kalytė Jola.  Interneto centro bibliotekininkė Danutė  pristatė lankytojams internetinį puslapį www.myliupanda.lt. MYLIU PANDA – nacionalinė džiaugsmo kampanija, grindžiama pozityviu mąstymu ir žmogaus teisių vertybėmis. Kampanija, vykdydama žmogaus teisių edukaciją bei patyčių prevenciją, siekia skatinti aktyvų jaunimo dalyvavimą, puoselėjant žmogaus teisių vertybes. Kampanijos simboliu pasirinkta Panda kviečia džiaugsmo ir gerumo kasdienybėje nepaversti  nykstančia rūšimi bei kurti visuomenę, paremtą tarpusavio supratimu ir įvairove. Kampaniją įkvėpė tarptautinis judėjimas „No Hate Speech Movement“  (Judėjimas be neapykantos). Renginio pabaigoje vaikai atliko gražų ritualą: visas savo baimes, negeras mintis, piktus žodžius supūtė į spalvotus oro balionėlius ir  smagiai susprogdino, taip simboliškai atsikratydami jų. Tai buvo graži ir linksma pabaiga.

Vasario 13 d. didžiausias dėmesys skirtas socialiniams tinklams. Pamokoje  „Facebook ir tavo privatumas“ vaikai mokėsi Facebook privatumo nuostatose rasti skirtingus privatumo nustatymus ir susikurti saugią aplinką, gavo patarimų ką daryti, susidūrus su grasinimais, priekabiavimu, patyčiomis, netinkamu turiniu. Taip pat žiūrėjo filmą „Elektroninėje erdvėje bendrauk saugiai!” ir žaidė žaidimą „Jausmų barometras“. Žaidimo tikslas – parodyti, kad tokioje pat situacijoje kiekvienas žmogus gali jaustis nevienodai, suprasti, kad kiti žmonės į tuos pačius įvykius gali reaguoti skirtingai, gerbti kitų žmonių jausmus ir mokytis tolerantiškumo.

Vasario 14 d. aktyviausi savaitės dalyviai bibliotekoje pristatė savo sukurtas šeimos naudojimosi kompiuteriu ir internetu taisyklės „Mūsų šeimos susitarimas“. Kuriant šias taisykles, dalyvavo keturios šeimos. Vaikai kartu su tėveliais namuose aptarė jų šeimos tinkamą elgesį internete ir patvirtino tėvelių ir vaikų parašais. Na, o prisiminus Valentino dieną, čia pat „atidarytos“ kūrybinės dirbtuvės: visi kartu gamino širdeles, kurias dovanojo vieni kitiems ir bibliotekininkėms. Vasario 15 d. vyko smagus žinių patikrinimas – dar kartą lankytojai sprendė įvairius saugaus interneto testus.

Vaikų literatūros skyriaus  informacija

Jolantos Žvirblytės nuotraukos