Žolinė Deltuvoje

2019 08 26

Šarūnė Lyškienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos 
Deltuvos kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Nuo senų laikų lietuviai tikėjo gamtos ir augalų galia. Per Žolines yra tradicija rišti puokštes, pinti vainikus. Į Žolinės puokštę skindavo kuo daugiau ir kuo įvairesnių augalų, tada jos būdavo sudžiovinamos ir pagarbiai laikomos namuose.

Žolinių puokštės turėjo magišką prasmę, jos buvo naudotos užėjus perkūnui, žmogui ar gyvūnui susirgus, gelbėdavo nuo maro, bado, gaisro ar kitų negandų. Nuo pagonybės laikų likusi Žolinė, įvedus krikščionybę, buvo sutapatinta su bažnytine švente – Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena.

Minint Deltuvos žemės 800 metų sukaktį, Deltuvoje įvyko miestelio šventė. Šventė vyko penkias dienas – rugpjūčio 14-18 dienomis. 15-ąja dieną Švč. Trejybės bažnyčioje vyko Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų atlaidai, po jų gyventojai ir miestelio svečiai rinkosi Liepų parke, kur vyko koncertas, buvo vykdomos edukacijos (buvo pinamas augalų kilimas, liejamos žvakės, kepamas šakotis), vaikai dūko pripučiamuose batutuose, Deltuvos kultūros namuose buvo pristatyta fotografo Dainiaus Vyto fotoportretų paroda.

Bibliotekos kampelyje vyko įvairūs užsiėmimai. Vaikai savo fantaziją galėjo laisvai išreikšti klijuodami paveikslą - Žolinių puokštę iš sudžiovintų gėlių ir įvairių žolynų. Norintieji taip pat galėjo vaišintis arbata, sužinoti vaistažolių teikiamą naudą, susipažinti su jomis iš arti, paskaityti įvairių knygų apie vaistažoles, Žolines, dalyvauti viktorinoje ir laimėti prizą. Vaikų klijuotos puokštės visą savaitę buvo eksponuotos bibliotekoje, o jų autorės buvo atėjusios dar kartą pasižiūrėti. Vaikus džiugina jų pačių gražūs darbeliai.

Autorės nuotraukos.