Žolynų šnabždesys bibliotekoje

2019 08 16

Sigita Astikienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Bibliografijos-kraštotyros skyriaus vedėja

Rugpjūčio viduryje lietuviai nuo seno šventė vasaros ir rudens sandūrą, kuomet jau būdavo nudirbti svarbiausi lauko darbai, moterys tą dieną rinkdavo laukų gėles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių bei grožį. Žolinė – tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Lietuvoje įvedus krikščionybę, ši šventė sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Kiekvienais metais daugumoje šalies bažnyčių rengiami iškilmingi Žolinės atlaidai, kurių metu šventinamos vaistingos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės.

Šios tradicinės kalendorinės metų šventės proga skintos laukų gėlės jau penktą kartą puošia Vlado Šlaito viešosios bibliotekos erdves. Puokštes iš lauko, sodo ir darželių gėlių kiekvienais metais kuria bibliotekininkės bei bibliotekos lankytojai. Visi bibliotekos skyriai pasipuošė rūtomis, jurginais, kardeliais, pūsleniais, kemerais, ramunėmis, saulėgražomis ir daugybe kitų žiedų.

Puokščių kompozicijas moterys kūrė ne tik iš tradicinių gėlių, tokių kaip kardeliai, jurginai ar gvazdikėliai, bet ir mėtų, rozmarinų, šalavijų, bazilikų bei kitų prieskoninių augalų, kurie visi kartu sudarė tikrų tikriausią „skonių jūrą“. Puokščių grožiui nenusileido ir jų pavadinimai: „Vasaros nostalgija“, „Jurginų mozaika“, „Juodasis jurginas“, „Kai pakvimpa žolynai“, „Kur mūsų širdys...“ Smagu ir tai, kad į puokščių kūrybą kiekvienais metais įsitraukia vis daugiau vaikų. Šiemet net trys kompozicijos – „Neduko gėlės“, „Kristupėlio krikštynoms“ ir „Vaivorykštinis drugelis“ – buvo kurtos jaunųjų bibliotekos draugų.

Šiais metais buvo rinktos ir trys puokštės „nominantės“. Pati gražiausia, įspūdingiausia, daugiausiai lankytojų ir bibliotekos darbuotojų nusipelniusi – iš Šventupės miestelio moterų suneštų gėlių žiedų Birutės Gelumbeckienės kurta puokštė „Prarastoji Sofijos jaunystė“, skirta A. Smetonos metams paminėti ir Prezidento žmonai Sofijai atminti. Originaliausia puokšte išrinkta „Petrutė ir Jurgiukas“ (autorė – vyresnioji bibliografė Rimutė Gribėnienė), kur savo ryškią galvą kelia petražolėse paskendęs jurginas. O daugiausia lankytojų simpatijų pelnė Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Siesikų kaimo padalinio bibliotekininkės Rimos Vilčinskienės sukurta ir drugeliais papuošta ryškiaspalvė puokštė „Šypsena“.

Tradicinė puokščių paroda bibliotekoje kasmet kviečia pasidžiaugti besibaigiančios vasaros spalvomis ir kvapais, stabtelėti ir pasigrožėti gėlių žiedais.  Žolinė – puiki proga  palaikyti nuo seno šiai šventei svarbią bendruomeniškumo idėją, kai kartu susirenka kolegos, bibliotekos lankytojai, miesto svečiai ir visi kartu gali kurti grožį ir juo džiaugtis.

Autorės nuotraukos.