„Šventupiukų“ stovykloje – pažintis su amatais

2019 08 05

Genė Vaitkūnienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Šventupės kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Jau antri metai Šventupės biblioteka ir kultūros skyriaus darbuotoja Birutė Gelumbeckienė organizuoja neformaliąją vaikų vasaros stovyklą „Šventupiukai“, skirtą vaikų užimtumui vasarą, atvykusių atostogauti vaikų integracijai, susipažinimui su kaimo aplinka.

Į stovyklėlę buvo pakviesti visi norintys pradinių klasių moksleiviai. Susirinko 11 vilniečių, atostogaujančių pas senelius, 2 ukmergiškiai, 9  vietiniai vaikai.

Džiaugiamės, kad atsirado savanorių, prisidėjusių prie stovyklos veiklų ir supažindinusių vaikus su įvairiais amatais. Toks ir buvo pagrindinis šių metų stovyklėlės tikslas.

Pirmoji stovyklėlės "Šventupiukai" diena buvo skirta susipažinimui, stovyklos taisyklių kūrimui, pasižadėjimams būti draugiškiems ir drausmingiems. Vėliau sulaukėme svečių. Didelį  įspūdį paliko susitikimas su Ukmergės policijos komisariato pareigūnais. Mokėmės saugaus interneto taisyklių, saugaus elgesio vasarą, susipažinome su policijos amunicija. Susitikimą vainikavo fotosesija su policijos ir vaikų draugu - Šuneliu Amsiumi.

Šių metų stovykla buvo labai turtinga edukacijomis. Vepriškė Rasa Šimonienė vaikams pristatė edukacinę programą "Žolynų magija". Susipažinome su vaistažolėmis, burtais, maistiniais augalais. O bitininkas Stanislovas Šikšnys papasakojo apie bičių gyvenimą. Edukacinę pamoką baigėme žolynų arbatos su medumi skanavimu. Vaišinomės, pasirodo, net iš 16 amžiaus atkeliavusiu didikų desertu – agurkais su medumi.

Vidiškių kultūros skyriaus darbuotoja Janė Giedraitienė mokė vyti aukštaitiškas tautines juostas. Kai kurioms mergaitėms pavyko nusivyti knygų skirtuką, apyrankę. Dirbdami, kaip senovėje, liaudies dainas dainavome apie audėjėles, stakleles.

Drąsutė Kaselienė iš Dainavos atvyko su savo nuostabiais karpiniais ir pamokė vaikus karpinių technikos, visi pasigamino po gražų darbelį.

Aplankėme su vaikais Albino Vaitkūno „Dieduko kalvę“. Mergaitės, neatsilikdamos nuo berniukų, bandė kalti karštą metalą.

Dar viena diena buvo labai "lėliška". Šįkart vaikai, pasikvietę į stovyklą močiutes ir mamas, pamatė ir sukūrė daug grožio. Visi turėjo puikią galimybę susipažinti su unikalia Lietuvos aklųjų bibliotekos Ukmergės padalinio vyriausiosios bibliotekininkės Astos Girnienės nertų lėlių paroda. Kol mamos ir močiutės mokėsi nėrimo ant grėblio technikų, Krikštėnų kultūros skyriaus darbuotojos Janina Svetlikauskienė, Stela Banišauskienė ir Dalia Banišauskaitė, vykdančios "Lino kelio"  edukacijas, pakvietė vaikus pasigaminti po lėlytę ar paukščiuką iš lino.

Buvo stovykloje ir kitokių veiklų – stovyklautojai kūrė kaimo planą, skaitė ir vaidino,  piešė, rinkosi knygutes skaitymo iššūkiui, žaidė stalo žaidimus, kūrė spalvinimo knygelę, vaišinosi žolelių arbatomis, kalbėjosi apie rašto, knygos kelią. Įsitaisę ant minkštasuolių ir pagalvėlių, skanaudami spragėsius, kaip tikrame kino teatre žiūrėjo filmukus.

Nušvitus saulutei, vaikai bėgo į kiemą, ieškojo įvairių gamos kūrinių: sėklelių, spygliukų, lapų, pūkuotų, minkštų ir kitokių daiktų, žaidė įvairius judriuosius žaidimus.

Dvi savaites šurmuliavusi stovykla baigėsi. O kaipgi paskutinė stovyklos diena be iškylos? Gamtoje surengėme pikniką su suneštinėmis vaišėmis, dainomis, karstynėmis po medžius, gamtos stebėjimais ir netgi šukuosenų kūrimu. Prisiminėme pernykštėje stovyklėlėje užrašytas svajones, aptarėme jų išsipildymus, užrašėme naujas. Vaikai stovyklos metu aktyviai įsitraukė į "Skaitymo iššūkio“ akciją, taigi visi buvo apdovanoti knygų skirtukais.

O brangiausią dovaną vaikai paruošė sau patys – stovyklos metu piešė piešinius spalvinimo knygelei. Taigi ją, įrištą su visų vaikų piešiniais, ir gavo kiekvienas dovanų.

Dėkojame svečiams iš Ukmergės, Veprių, Vidiškių, Dainavos, Krikštėnų už puikias pamokas, vilnietės Žavintos tėveliams už medų, o Gabrielės ir Gabijos seneliams – už ledus. Tikimės susitikti ir kitais metais.

Džiaugiamės,O brangiausią dovaną vaikai paruošė sau patys - stovyklos metu piešė piešinius spalvinimo knygelei. Taigi, įrištą ją su visų vaikų piešiniais ir gavo kiekvienas dovanų.ūkio" akciją, taigi, visi jie buvo apdovanoti knygų skirtukais.
O brangiausią dovaną vaikai paruošė sau patys - stovyklos metu piešė piešinius spalvinimo knygelei. Taigi, įrištą ją su visų vaikų piešiniais ir gavo kiekvienas dovanų.
Džiaugiamės, kad atsirado savanorių, geranotiškai prisidėjusių prie stovyklos veiklų ir supažindinusių vaikus su įvairiais amatais. Toks ir buvo pagrindinis šių metų stovyklėlės tikslas. Dėkojame Ukmergės policijos komisariato pareigūnams, vepriškei žolininkei Rasai Šimonienei už edukaciją "Žolynų magija", bitininkui Stanislovui Šikšniui už žinias apie bičių gyvenimą ir saldų medų, Vidiškių kultūros skyriaus darbuotojai Janei Giedraitienei už vytinių tautinių juostų , Drąsutei Kaselienei iš Dainavos kultūros skyriaus už karpinių pamokėles. Albinui Vaitkūnui dėkojam už viešnagę "Deduko kalvėje". Už nuostabią nertų lėlyčių parodą didelis ačiū Lietuvos aklųjų bibliotekos Ukmergės padalinio bibliotekininkei Astai Girnienei, o Krikštėnų kultūros skyriaus "Lino kelio" puoselėtojoms Janinai Svetlikauskienei, Stelai Banišauskienei ir Daliai Banišauskaitei už linines lėlytes ir paukštukus.
Dėkojam Žavintos tėveliams už medų, Gabrielės ir Gabijos seneliams - už ledus.
Iki, vaikai, tikimės susitikti kitais metais.

Birutės Gelumbeckienės nuotraukos.