Poezijos vaivorykštė Želvos bibliotekoje

2014 05 03

Danguolė Gabinaitienė
Vlado Šlaito viešosios bibliotekos
Želvos kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė


14-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė mūsų miestelio bibliotekoje prasidėjo  gera žinia. Bibliotekos fondas pasipildė naujomis knygomis, vyko naujų leidinių pristatymas – paroda. Skaitytojai džiaugėsi, kad gerų žmonių dėka kaimo žmonės irgi gali susipažinti su naujomis knygomis. Šį kartą už geranorišką paramą  esame labai dėkingi Rūtai Šinkūnienei ir Donatui Šinkūnui iš Vilniaus.

Kartu su Laumėnų padalinio vyresniąja bibliotekininkė Nijole Vernickiene  pakvietėme svečius į Želvos biblioteką. O tie, kas norėjo rasti sielos ramybę, susikurti šventinę  nuotaiką, pajusti įkvėpimą, visi, kam patinka poezija, buvo pakviesti į „Poezijos vaivorykštės popietę“. Jos metu vyko įdomus ir nuotaikingas susitikimas su žinomais Lietuvos spaudos ir literatūros atstovais. 


30-metis žurnalistas, poetas ir dramaturgas Mindaugas Nastaravičius – gzi.lt tinklaraščio, vienijančio žurnalistus, skiekiančius aukštesnių žurnalistinės etikos ir skaidrumo standartų, sumanytojas, Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos narys.  Vasario mėnesį vykusioje 15-oje Vilniaus knygų mugėje jis pristatė savo antrąją eilėraščių knygą „Mo“ – poeziją apie praeitį ir atmintį, apie santykį su savimi ir žmonėmis. Tąsyk knygos pristatyme mugėje dalyvavusiam vertėjui ir poetui Gyčiui Norvilui išgirdus šį nepaprastą raidžių junginį, „pirmas įspūdis buvo joks“, ir tik vėliau paaiškėjo, kad M. Nastaravičiui  „ne revolveriai, o plūgo rankenos iš kišenių kyšo“, - taip aiškiai jaučiama kaime užaugusio poeto kalbėsena. Panašiai knygą komentavo ir poetas, eseistas Rimantas Kmita, pavadinęs M. Nastaravičių „tuteišių kaimo dainiumi“.

Nieko keisto, kad daug klausimų poetui, skaičiusiam savo eiles, turėjo ir susitikimo Želvoje dalyviai. Pasak autoriaus, svarbiausia gyvenime „yra ne kaip, o ką ir kodėl“.  Jis prisipažino vertinantis visas šiuolaikinės poezijos sklaidos tendencijas – ar tai būtų popierinė, ar elektroninė knyga, ir to nesureikšmina. Tačiau kalbant apie formą, jam ypač patinka filosofo Arvydo Šliogerio mintis apie tai, kad mes nesistebime, jog upelis, medis per tūkstančius metų savo formos nekeičia.

Sudomino savo kūryba skaitytojus ir susitikime dalyvavęs žurnalistas, poetas Aivaras Veiknys, jau nebe pirmą kartą besilankantis Želvos bibliotekoje, mielai bendraujantis su jos skaitytojais, besibičiuliaujantis su vietos poetu Antanu Guzeliu. Pirmasis Aivaro poezijos rinkinys pavadintas „Rraktai“. Autorius šį pavadinimą aiškina savitai: tai rašymo aktai arba raktai. Pasak jo, eilėraštis - intymus poeto bendravimas su jį supančiu pasauliu. Kai kada malonus, kai kada skausmingas rašymo aktas, tikintis nušvitimo. A. Veikinio kūryboje interpretuojami mitologijos, šventojo Rašto motyvai, istorijos faktai. Visus suintrigavo jo eilėraščiai: „Dūmai“, „Berniukai žaidžia karą“, „Nugara – tai nugara“ ir kiti. Susidomėję klausėmės ir šmaikščių želviškio poeto Antano Guzelio eilių, dar ilgai ir jaukiai diskutuodami apie poeziją prie arbatos puodelio.          

Viešėdamas mūsų krašte, Mindaugas Nastaravičius aplankė ir Laumėnų kaimo biblioteką, kur išvakarėse vyko renginys, skirtas rašytojo Romualdo Granausko 75-ajam gimtadieniui. Žurnalistas ir poetas diskutavo  su Laumėnų gyventojais apie jų kasdieninį gyvenimą, rūpesčius, mėgstamiausias knygas, bibliotekos problemas. Skaitytojai pritarė minčiai, jog R. Granauskas rašo apie tokį patį kaimo gyvenimą, kuris labai artimas jiems patiems – tie patys darbai, tie patys lūkesčiai, tie patys džiaugsmai ir vargeliai. Žurnalistas parengė pokalbį su bibliotekininke Nijole Vernickiene, čia sutikta animatore Gabriele Ramoškiene, kuri yra sukūrusi filmuką pagal savo mėgstamo rašytojo R. Granausko kūrybą, kalbino bibliotekoje buvusius vaikus, lankėsi vietos gyventojų sodybose ir apie visa tai papasakojo  Lietuvos radijo laidoje „Literatūros akiračiai“.

Autorės nuotraukos.